Monografija o p. Milanu Holcu

V petek, 8. aprila 2022 ob 19.30 uri je bila v refektoriju minoritskega samostana na Ptuju v okviru Viktorinovega večera predstavitev monografije o minoritu p. Milanu Holcu z naslovom Resnično, močnejša od smrti je ljubezen ob njegovi 75. obletnici rojstva.

Monografija je delo več avtorjev, ki so p. Milana v svojih razpravah predstavili pod različnimi vidiki: kot biblicista, kot prevajalca sv. pisma, ki je sodeloval pri dveh prevodih v slovenski jezik, kot tistega, ki ga je zanimala arheologija svetopisemskih krajev, kot strokovnega voditelja številnih romanj v Sveto deželo, kot oznanjevalca vesele blagovesti ... V njej pa je omenjen tudi kot voditelj duhovnih vaj, kot duhovni spremljevalec različnih cerkvenih gibanj, kot duhovni pomočnik v župniji, kot vzgojitelj, kot direktor kinematografa, tudi kot iluzionist. Predvsem pa je bil redovnik, ki je dal vse talente na razpolago za služenje Bogu, Cerkvi, minoritskemu redu in ljudem. Njegovo redovniško življenje je še posebej lepo orisal izmirski nadškof, msgr. dr. Martin Kmetec. Nekaj krajših prispevkov oz. spominov nanj je tudi v italijanskem jeziku. Uvodne besede sta prispevala generalni minister fr. Carlos A. Trovarelli ter generalni asistent p. dr. Igor Salmič, ki pravi, da je »pričujoča publikacija neke vrste hvaležen spomin, hkrati pa nekakšno 'vstajenje', saj ob zapisani besedi tudi pokojno oživijo.«

Na predstavitvi monografije, ki je potekala v znamenju zahval, je uvodni govor imel Milanov brat p. Danilo Holc, ki je v svojem prispevku za monografijo na splošno predstavil Milanovo življenjsko pot in delo. V govoru je izpostavil, da nam bo za to knjižno delo poleg tistih, ki so Milana poznali, hvaležna predvsem zgodovina. Sledila je predstavitev kratkih povzetkov posameznih razprav in hvaležna izročitev monografije soavtorjem.

Na prireditvi, ki se je je udeležilo veliko število ljudi, je poleg nekaterih avtorjev ter provincialnega ministra p. Milana Kosa bil navzoč tudi mariborski nadškof, metropolit msgr. Alojzij Cvikl. V svojem nagovoru je povedal, da je s p. Milanom skupaj v Rimu preživel skoraj trinajst let in izpostavil njegovo veselo naravo.

P. Milan je v nekem intervjuju dejal: »Tri mesta so mi pri srcu: Ptuj, ki me je rodil, Rim, ki me je hranil in Jeruzalem, kjer bi živel.« V tem smislu se je p. Milan ta večer spet rodil v naših spominih. Med samo predstavitvijo je zato prepeval zbor sv. Viktorina Ptujskega, ki izhaja iz Milanove rojstne župnije sv. Jurija na Ptuju in ki je leta 2008 pod njegovim strokovnim vodstvom poromal v Sveto deželo. Drugo pesem z naslovom »V nebesih dom« je zato spremljala tudi projekcija fotografij iz tega romanja, ki je na nek način povezovala zemeljski Jeruzalem z nebeškim, po ulicah katerega se – tako upamo – že »sprehaja« p. Milan.

p. Danilo Holc