XVI. redni provincialni kapitelj

Bratje Slovenske minoritske province sv. Jožefa smo od 6. do 10. februarja 2022 v minoritskem samostanu sv. Petra in Pavla na Ptuju obhajali XVI. redni provincialni kapitelj, ki ga je vodil vrhovni predstojnik slovenskih korenin, p. Carlos Alberto Trovarelli, 120. generalni minister po sv. Frančišku. Navzoč je bil tudi generalni asistent za Srednjo Evropo, član slovenske minoritske province, p. Igor Salmič.

Za novega provincialnega ministra je bil izvoljen p. Milan Kos. Prav tako so bili izvoljeni in potrjeni njegovi svetovalci oz. definitorji: p. Janez Šamperl – provincialni vikar, p. Ernest Benko, p. Toni Brinjovc in p. Matei Senteş kot provincialni tajnik.

Provincialni kapitelj je bil priložnost, da smo bratje pregledali svoje štiriletno redovniško življenje in delo, obenem pa načrtovali svojo prihodnost. Predvsem pa je – kljub strožjim zdravstvenim ukrepom zaradi koronavirusne bolezni – kapitelj bil priložnost za graditev bratskega življenja ter obenem refleksija, kako ga še poglobiti, tako na ravni samostanskih skupnosti kakorna  ravni province. Le to je lahko temelj, ki omogoča, da bratje v veselju in dobro vršimo svoje poslanstvo, katerega cilj je približati Boga ljudem ter ljudi Bogu, po katerem vsak človek tako ali drugače hrepeni. S pastoralnim delovanjem na župnijah, ki ga bratje v glavnem vršimo, želimo božjemu ljudstvu s pomočjo duhovnosti sv. Frančiška pomagati najti odgovore na temeljna vprašanja človekovega bivanja.

Med kapitljem smo kot popestritev imeli dva bratsko-glasbena večera. Na prvem nas je prijetno presenetil tudi generalni minister, ki je na klavirju odigral svojo glasbeno točko. Na drugem večeru pa smo prisluhnili učencem zasebne glasbene šole v samostanu sv. Petra in Pavla na Ptuju.

Novi provincialni minister p. Milan Kos je mašniško posvečenje prejel leta 1990. Predhodno je že vršil službo provincialnega ministra v letih 2006 do 2018. Bil je tudi predsednik Konference predstojnikov minoritskih provinc srednje Evrope. Prav tako pa je vršil službo predsednika Konference redovnih ustanov Slovenije ter bil predsednik Frančiškovske konference. V zadnjem, vmesnem obdobju, je bi gvardijan najstarejšega minoritskega samostana na Ptuju in tukaj vršil službo župnika sodelavca.

Bratje minoriti želimo novemu vodstvu v naslednjem štiriletju (do leta 2026) obilo Božjega blagoslova ter priprošnjo Device Marije in serafinskega očeta sv. Frančiška Asiškega.

Mir in dobro!

p. Danilo Holc