Kazahstan - br. Miha B. Majetič

br. miha b. majeticBr. Miha B. Majetič, ki je kot misijonar deloval že v Zambiji in Vietnamu,  je v teh dneh začel duhovniško delo in redovniško življenje na minoritskem misijonu v Kazahstanu – Astani.

Zgodovinske okoliščine misijona

V XIII. in XIV. stoletju so Frančiškovi bratje Janez iz Pian Carpina, Willem iz Rubruck-a, Rajmond Lull, Janez iz Montecorvina in drugi, oznanjali evangelij v Srednji Aziji in so vzpostavili cerkvene strukture. Nekateri med njimi so darovali lastna življenja kot mučenci.

1933 – 1934 je sv. Maksimilijan Kolbe potoval skozi Kazahstan, ko je bil na poti iz Japonske v Poljsko ob priložnosti provincialnega kapitlja.

V času težkih let komunizma je p. Odoryk Bien z veliko poguma in ogromnimi žrtvami skrbel za kristjane, ki so jih sovjeti odpeljali in pustili v mrzlih krajih Kazahstana. Po padcu komunizma se mu je pridružil p. Krzysztof Kukułka in pomagal pri pastoralnem delu.

Septembra 2003 se je zastopstvo našega reda, ki so ga sestavljali generalni minister, p. Joahim Giermek, njegov predhodnik p. Lanfranco Serrini in dva druga brata, udeležilo kongresa predstavnikov tradicionalnih  in svetovnih verstev, ki ga je sklical predsednik države Nusułtan Nazarbajev.

2005 je msgr. Tamasz Peta, škof v Astani, službeno povabil Red manjših bratov minoritov v svojo škofijo.

Namen misijona:

- Vrnitev reda v Kazahstan (»re-imlatatio Ordinis«) in pričevanje bratskega življenja.

- Duhovno služenje v krajevni Cerkvi in karitativna dejavnost (»izbira ubogih«).

- Pospeševanje ekumenskega in medverskega dialoga v »Duhu Assisija«.

Na misijonu trenutno delujejo trije bratje, ki prihajajo iz Slovenije, Poljske in Italije.

o. Mihael Majetic

Rimsko-katolicheskaya cerkov