Začetek postulata

Na vigilijo praznika Brezmadežne smo se veselili začetka postulata kandidata za minoritski red Benjamina. S slovesnimi večernicami smo slavili Boga in Brezmadežno za dar novega duhovnega poklica.

Permanentna vzgoja

Dan permanentne vzgoje je bil posvečen zaobljubi uboštva. P. Milan Holc je spregovoril o uboštvu v Svetem pismu. Vsak človek tudi redovnik se v življenju prej ali slej znajde pred »imeti« ali »biti«. Toda zelo nevarno je, če da prednost »«imeti« pred »biti«. Zgodovina nas uči, da se je redovno življenje obnovilo, ko se je postavilo na prvo mesto uboštvo.

Drugi del srečanja je bil namenjen pogovoru o prioritetah v minoritski provinci po rednem provincialnem kapitlju, ki bo v mesecu aprilu 2017.

Praznovanje 500. letnice bule ite vos

Frančiškovi redovi (minoriti, frančiškani in kapucini) smo 15. novembra 2017 na Viču v Antonovem domu obhajali 500. letnico papeške bule Ite vos, katere namen je bil, da bi se Frančiškov red ohranil enoten. Žal je prišlo do delitve reda. Današnji čas nas vabi k tesnemu sodelovanju in želji, da vsi dosledno živimo po Vodilu, ki nam ga je zapustil sv. Frančišek. Za to smo še posebej prosili pri sv. maši. Somaševanje je vodil in nas nagovoril nadškof metropolit p. Stane Zore OFM.

Srečanje provincialov Srednje Evrope

Jesensko srečanje provincialov Srednje Evrope je potekalo od 5. do 9. novembra 2017 na Dunaju v minoritskem samostanu. Osrednja vsebina tokratnega srečanja je bila prenova Konstitucij in Generalnih Statutov minoritskega Reda. V prihajajočem letu 2018 je namreč sklican generalni kapitelj, ki bo sprejel dokončno obliko prenovljenih Konstitucij in Generalnih Statutov.

Duh Assisija

27. oktobra se vsako leto spominjamo molitvenega dogodka, ko je papež sv. Janez Pavel II. leta 1986 povabil predstavnike svetovnih verstev v Assisi, da skupaj molijo za mir. Tako smo se bratje minoriti in nekateri drugi redovniki skupaj z verniki tudi letos zbrali k molitvi za mir. Ob molitvi Frančiškovega rožnega venca smo poromali do cerkve sv. Urha - Sostro. Tam je sledila sv. maša, ki jo je daroval kapucinski novomašnik br. Luka Modic.  V pridigi je poudaril kako je zemeljsko življenje zaznamovano z bojem s starim človekom. Zato je sprava med nami nujno potrebna. Šele takrat, ko je mir v naših srcih, smo resnično božji otroci.

Naši misijonarji

P. Martin Kmetec deluje v Istanbulu – Turčija.

P. Miha B. Majetič vrši misijonsko poslanstvo v Astani – Kazahstan.

P. Tomaž Majcen je pričevalec v Kopenhagnu – Danska.

Vsak izmed njih želi izvrševati besede, ki so zapisane v Konstitucijah minoritskega Reda: Gospod Jezus Kristus, ki ga je poslal Oče, želi, da se vsi ljudje zveličajo in prispejo do spoznanja resnice. Ubogim je oznanil evangelij, da bi ljudje postali deležni Božje narave. To poslanstvo je predal Cerkvi, da ga izvaja naprej. Pri tem poslanstvu želi sodelovati tudi naš serafinski Red z apostolskim delovanjem v misijonih. Red naj pospešuje in širi misijonsko dejavnost kot nalogo, ki jo je od Cerkve prejel sv. oče Frančišek, naj si bo to med narodi in ljudstvi misijonskih področij ali v Cerkvah, ki že dalj časa obstajajo, pa životarijo zaradi slabosti ali pomanjkanja.

Praznik sv. Frančiška Asiškega in odprtje Carpacciovega leta

Na praznik sv. Frančiška je v minoritski cerkvi sv. Frančiška daroval slovesno sv. mašo koprski škof msgr. dr. Jurij Bizjak ob navzočnosti prov. ministra p. Milana Kosa, gvardijana p. Slavka Stermška in nekaterih duhovnikov. Med mašo je prepeval zbor iz Portoroža in sicer mašo p. Hugolina Sattnerja – Missa Seraphica.

Slovesne zaobljube br. Rufina Vladimirja

Na rožnovensko nedeljo je v baziliki Matere Božje na Ptujski Gori izrekel slovesne-večne zaobljube minoritski ponovinec br. Rufin Vladimir Predikaka. Ob navzočnosti redovnih bratov, sorodnikov, redovnic in mnogih vernikov je pred prov. ministrom p. Milanom Kosom, Bogu obljubil, da bo vse svoje življenje živel po zaobljubah uboštva, pokorščine in čistosti. Z božjo pomočjo in Marijino priprošnjo želi biti Frančiškov brat v današnjem svetu in na voljo vsem, ki željo slišati Gospodovo oznanilo.

25 Dec 2017
Gospodovo rojstvo

31 Dec 2017
Sveta družina

Med nami Duh Assisija in Brezmadežna - št. 1/2017-2018

Sporočila minoritske
province:

Pontifex We ask for the grace to make our faith more and more operative through acts of charity.
Pontifex Political activity must truly be conducted at the service of the human person, with respect for creation and for the common good.
Pontifex We must fight corruption with determination. It is an evil based on the worship of money and it offends human dignity.
Pontifex May the Virgin Mary always be our refuge, our consolation, and the way that leads to Christ.