Misijon na Danskem - p. Tomaž Majcen

IMG 57741. februarja 2017 smo bratje minoriti ponovno začeli z našo navzočnostjo na Danskem. P. Tomaž Majcen je začel misijonsko poslanstvo v Kopenhagnu.

Zgodovinske okoliščine misijona

V 13. stoletju so imeli bratje minoriti, ali kot jim tukaj rečejo, sivi bratje, na Danskem 26 samostanov. Več kot 300 bratov je pričevalo in oznanjalo evangelij v takrat še močno katoliški deželi. Po reformi leta 1536, ko je danski kralj uzakonil luteransko vero in prepovedal katoliško, pa so morali te kraje zapustiti.

S podpisom ustave 1849 in svobode veroizpovedi se je katoliška Cerkev ponovno vrnila na Dansko. Danes so katoličani v manjšini, saj jih je približno za 1 %. Večina, 82 % prebivalstva, so člani Evangeličanske luteranske Cerkve, približno 4 % prebivalstva pa je islamske veroizpovedi.

V zadnjih 100. letih je na Danskem delovalo več kot 30 minoritov, večinoma iz Poljske, Nizozemske, Belgije in ZDA.

Ponovna prisotnost

Pred nekaj leti so bratje minoriti zapustili Dansko. Želja generalnega ministra je bila, da se Red ponovno vrne, in tukajšnji škof Czeslaw Kozon je to z veseljem sprejel. Tako smo bratje po skoraj 100. letih ponovno prisotni v samem mestu Kopenhagen, katerega zgodovina pričuje o navzočnosti sivih bratov in stalni prisotnosti duha sv. Frančiška.

Namen misijona

- vrnitev reda na Dansko in pričevanje bratskega življenja;
- pastoralna oskrba dveh danskih župnij v centru Kopenhagna;
- poživitev Frančiškovega svetnega reda;
- pospeševanje ekumenskega in medverskega dialoga.

Na misijonu trenutno delujeta dva brata, ki prihajata iz Slovenije in Hrvaške.

p. Tomaž Majcen
Stenosgade 4 A