Postulat

fantje

"Kar nekaj let sem bil pri Frančiškovih otrocih in ta svetnik je bil res prava faca."
"Vem, da me Bog kliče. Sem že poskusil pri onih v Stični, pa me niso sprejeli..."
"Ko sem bil poleti na duhovnih vajah, me je začela vznemirjati misel, da Bog nekaj hoče od mene."
"Doma me nihče ne razume. Pri vas me boste gotovo sprejeli, saj ste kristjani, ne?"
"Že od malega sem ministriral v naši župniji. Vedno sem se pocutil domačega ob oltarju."
"Na Ptujski Gori mi je prišla v roke vaša zgibanka. Kar všeč mi je bila. Zato sem danes tu!"
"P. Janez, oni s kitaro, ki ima lep glas me je navdušil za vas. Tudi jaz rad prepevam."

Tako približno izgledajo prvi stavki fantov, ki prek pisem ali v živo potrkajo na naša vrata z željo, da se nam pridružijo. Motivi so različni in potrebujejo čas, da se izčistijo. Ta čas medsebojnega spoznavanja in izčiščevanja poklica imenujemo postulat. Traja eno leto ali dlje: glede na osebni napredek in željo kandidata.

ikonafr

Osnovno vprašanje tega obdobja je:
Kdo sem jaz
in kdo si Ti?

Prvi del vprašanja vsebuje spoznavanje samega sebe in rast v človeški zrelosti. Kandidat se skupaj z vzgojiteljem ozira na svojo življenjsko zgodbo, jo pripoveduje, išče Božjo prisotnost v njej in se Mu zahvaljuje za ljudi, ki so spremljali njegovo dosedanjo pot. Opaža tudi svoje stranpoti, prevzema odgovornost zanje in se trudi za spreobrnjenje.

Drugi del vprašanja postulanta usmerja k Božjemu obličju. Spoznava Jezusovo življenje in v molitvi išče svoj odgovor na Njegovo ljubezen. Pri tem mu je v oporo izkušnja sv. Frančiška in življenje bratske skupnosti.

postulat

Življenje v postulatu zaobjema naslednja področja:

- življenje v skupnosti

- rast v človeški zrelosti

- uvajanje v življenje z Bogom

- spoznavanje redovništva

- spoznavanje Frančiška in njegove duhovnosti

Program je prepleten iz naslednjih vsebin:

- skupna srečanja

- osebna srečanja z magistrom in spiritualom

- skupna in osebna molitev

- branje in osebno poglabljanje

- skupno delo

- osebne zadolžitve

Postulat je čas intenzivnega spoznavanja sebe, Cerkve in Boga. Do konca postulata kandidat prečisti svoj poklic, da lahko razloči h čemu ga Bog kliče. Če se v njemu utrdi želja postati manjši brat minorit, napiše prošnjo za vstop v noviciat.

Postulat naše province je v minoritskem samostanu sv. Petra v Ljubljani.
Če se vam je porodila kakšna misel, komentar, vprašanje - potem nam napišite na naslov: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.

29 Jun 2017
Zlata maša