Srečanje slovenske in hrvaške province

Letno srečanje dveh provinc je potekalo 7. oktobra 2022 v minoritskem samostanu na Ptuju v okviru dogodkov ob praznovanju 50. obletnice samostojne Slovenske minoritske province sv. Jožefa.

Ob prisotnosti generalnega vikarja p. Jana Maciejowskega in generalnega asistenta za Srenjo Evropo p. Igorja Salmiča smo začeli bratsko srečanje z ogledom minoritske knjižnice, provincialata in minoritske cerkve sv. Petra in Pavla. Nadaljevali smo z ogledom Ptuja in nadžupnijske cerkve sv. Jurija za katero prav tako skrbimo bratje minoriti iz samostana.

Središčni dogodek dneva je bila sv. maša. Somaševanje v minoritski cerkvi je tokrat vodil mariborski nadškof in metropolit msgr. Alojzij Cvikl DJ, ki je v homiliji med ostalim povedal tudi te misli: Pri tej zahvalni sv. maši od zlatem jubileju vaše province je prav, da se Bogu zahvalimo za vse, kar je po vas storil dobrega v naši nadškofiji in Cerkvi na Slovenskem. Mednarodni simpozij želi ovrednotiti ta vaš prispevek, ki ni majhen, ampak je občudovanja vreden, saj ste na vam lasten način v duhu sv. Frančiška skozi 50 let bogatili našo družbo na duhovnem, kulturnem in intelektualnem področju. Zlati jubilej pa vam tudi daje priložnost, da pogledate naprej, kako v teh tako hitro spreminjajočih okoliščinah služiti Bogu v Cerkvi, ki je obenem mlada in stara, v družbi, ki jo zaznamujejo lepi, pa tudi težki trenutki, ko je v ospredju postavljen človek posameznik s svojimi zahtevami in pravicami, ni pa pripravljen narediti skoraj nič za skupno dobro. Potrebno je poslušati navdihe Duha, v skupnem iskanju in poslušanju drug drugega, kot nas uči sinodalni način, ki se ga v tem času učimo, da postane naš način življenja in ravnanja v Cerkvi jutrišnjega dne.

Naj mednarodni simpozij napolni vaša srca s hvaležnostjo za vse, kar ste prejeli in uspeli darovati naprej, naj vas opogumi in utrdi v veri in zaupanju, da je Gospod tisti, ki vas ni samo poklical, ampak je tudi z vami. Njemu izročite vaš jutri s prošnjo, da vam pridruži novih članov, ki bodo pisali zgodovino v naslednjem obdobju.

Mariborska nadškofija in Cerkev vam je za vse vaše služenje hvaležna in vas kliče Božji blagoslov, varstvo Device Marije in svetega Frančiška Asiškega.

Srečanje smo sklenili s skupnim kosilom v refektoriju minoritskega samostan z upanjem, da se naše bratske vezi ponovno utrjujejo in poglabljajo saj nam je epidemija zadnji dve leti preprečila takšna srečanja.

p. Milan Kos