Posvetitev oltarja in cerkve sv. Leopolda Mandića na Ptuju

12. maja 2019, na praznik sv. Leopolda Mandića, je bila na Ptuju v župniji sv. Ožbalta posvetitev oltarja in podružnične cerkve sv. Leopolda Mandića v Novi vasi pri Ptuju. Slovesnost je vodil mariborski nadškof, metropolit msgr. Alojzij Cvikl. Praznovanja, ki se je odvijalo tudi ob 1950 letnici pisne omembe mesta Ptuja, se je ob velikem številu vernikov (približno 600) udeležilo okrog 30 duhovnikov. Navzoča sta tako bila tudi minoritski provincialni minister, p. Igor Salmič in kapucinski provincialni minister, tudi domačin, br. Vlado Kolenko s svojimi brati kapucini. Vabilu na praznovanje pa se je z veseljem odzvala tudi županja MO Ptuj, Nuška Gajšek ob drugih predstavnikih civilne oblasti. Samo praznovanje so povzdignili še združeni pevski zbori ptujskih župnij (otroški, mladinski in odrasli), domača folklorna skupina in gasilci vseh treh društev v župniji sv. Ožbalta.

Cerkev so začeli graditi bratje kapucini leta 1994 po načrtih arhitekta g. Jožeta Marinka iz Ljubljane, ki se je prav tako udeležil slovesnosti ter na koncu spregovoril o simbolnem pomenu arhitekture. Cerkev je bila doslej le blagoslovljena, da je bilo v njej moč obhajati bogoslužje. Na pobudo nadškofa so bratje minoriti, ki so župnijo sprejeli po odhodu bratov kapucinov leta 2016, začeli razmišljati o posvetitvi. Čeprav še cerkev ni dokončana (v načrtu je še stenska poslikava v prezbiteriju), pa so se farani pod vodstvom župnika sodelavca p. Mateia Senteşa potrudili, da so tik pred posvetitvijo uredili notranjo razsvetljavo.

Prav posebno vrednost posvečenemu oltarju daje v steno oltarne mize vgrajena relikvija sv. Leopolda Mandića, ki so jo z veseljem podarili bratje kapucini iz njegovega svetišča v Padovi, kjer hranijo svetnikovo telo.

Po sami slovesnosti je v kletnih prostorih sledilo še okrepčilo, kjer so se lahko vsi navzoči nekoliko zadržali v bratskem klepetu in druženju, ki ga je spremljala glasba domačih muzikantov.

Bratje minoriti smo skupaj z brati kapucini hvaležni Bogu za ta dogodek in obenem kličemo priprošnjo sv. Leopolda na vse, ki radi zahajajo v to cerkev.

Matei Senteş

Med nami Duh Assisija in Brezmadežna - št. 3/2019

katoliskacerkev V #Novomesto so pred 550. leti zaradi turških vpadov pribežali Bratje Frančiškani . Ti so v zgodovini #Dolenjska pu… https://t.co/9IU2WjjAAb
katoliskacerkev V Katoliški Cerkvi #11november praznujemo god sv. Martina, škofa v Toursu v Franciji. Njegov svetniški lik je zelo… https://t.co/6FpFQRIxTm