Razstava detajlov piranske Carpaccieve oltarne pale obeležuje častitljivo 500-letnico nastanka slike

RAZSTAVA FOTOGRAFIJ UBALDA TRNKOCZYA detajlov piranske Carpaccieve oltarne pale s katero obeležuje samostan častitljivo 500-letnico nastanka slike in 700-letnico posvetitve minoritske cerkve sv. Frančiška Asiškega v Piranu.

Sliko Marija na prestolu z Detetom in šestimi svetniki je Vittore Carpaccio ustvaril leta 1518 za minoritsko cerkev sv. Frančiška v Piranu. Zaradi vojne nevarnosti  so leta 1940 to umetnino odpeljali v Italijo. Leta 1943 je bila vrnjena samostanu, nato pa so jo zaradi še vedno trajajoče vojne spravili v Padovo. S fotografsko razstavo detajlov slike želi samostan  javnosti približati  to znamenito podobo, ki se še vedno nahaja v Padovi in čaka na dovoljenje za vrnitev v Piran.

Na sliki je v ozadju upodobljena vedeta Pirana. Marijo z otrokom pa obkroža šest svetnikov: sv. Ambrož, apostol Peter, sv. Frančišek, sv. Anton Padovanski, sv. Klara in sv. Jurij. Tudi vsi ostali upodobljeni predmeti imajo pomembna sporočila, na primer češnje v Jezusovi roki naznanjajo Jezusovo trpljenje in spominja na raj, šopek perunik pomeni vez med nebom in zemljo, je simbol večnega življenja… Sliko so Pirančani naročili ob 200-letnici posvetitve cerkve. Ob tej visoki obletnici je fotograf dragoceno sliko v fotografskih detajlih postavil na ogled v križnem hodniku samostana.

Med nami Duh Assisija in Brezmadežna - št. 4/2017-2018

katoliskacerkev Vsemogočni Bog, naročaš nam, da pripravimo pot Kristusu Odrešeniku. Naj nas pri tem ne ovirajo naše slabosti, ampak… https://t.co/LHaozT3Emc
katoliskacerkev @Komanovmulc Hvala za vaše mnenje. Nekatere cerkve so odpre ves dan, druge imajo posebno molitveno kapelo. Čas za m… https://t.co/98BHcrZT2e
katoliskacerkev RT @Pontifex: Every human person, created in God’s image and likeness, is a value unto themselves and is subject to inalienable rights. #Hu