Minoritski samostan Matere Božje na Ptujski gori

Gvardijan: p. Marjan Vogrin

Zavetnik samostana je Gorska Mati Božja, 2. julij

Dejavnosti:

- pastorala romarjev in turistov
- župnijska pastorala,
- vodenje misijonov, duhovnih vaj ...,
- pastoralna pomoč,
- souprava župnije sv. Antona Puščavnika v Stopercah.

Na severozahodnem koncu Haloz stoji na zadnjem griču in se razgleduje po Dravskem polju in preko haloških gričev do hrvaške meje, na zahodni strani preko Boča in Pohorja že na avstrijsko stran, romarska cerkev na Ptujski Gori. Staro ljudsko ime je prav lepo - Črna Gora, v zgodovini so jo v nemščini poimenovali Maria Neustift - nova ustanova, še lepše pa je v starih listinah izpisano latinsko ime Mons Gratiarum - Milostna Gora.

Ptujska Gora je s svojo ponosno cerkvijo kakor vrisk, ki se sprosti iz grla popotnika, ko se povzpne do njene višine.

Duša Ptujske Gore je torej Marijina cerkev, ki privablja romarje, turiste in tudi čisto naključne popotnike, ki so očarani ob njeni enkratni lepoti in še posebej ob njeni notranjščini, obogateni z barvnimi okni. Vse to ustvarja neponovljivo doživetje harmonije in dovršene lepote.

PtujskaGora4Relief Marije zaščitnice s plaščem prekaša vse kar je v tem času nastalo na slovenskih tleh. Množica pod Marijinim plaščem predstavlja celjske grofe in njihove sorodnike ter imenitnike takratne Evrope, to je okrog leta 1410.

V povprečju obišče Ptujsko Goro letno nekaj nad 60.000 romarjev in turistov, ki vsi doživljajo Ptujsko Goro kot milostni kraj, oazo miru, kjer se sodobni človek, ki je vedno na begu, umirja in se v njem sproščajo plemeniti občutki Božje bližine in notranje harmonije.

Mariborski škof Janez Tomažič je leta 1937 poveril ptujskogorsko cerkev minoritom. S cerkvijo pa tudi župnijo, ki je bila ustanovljena leta 1786.